St. Stephen College LogoInternational Baccalaureate Logo
Intranet
housetop

NOTICE:
Closure of Wilson Wang Water Sports Centre

29-05-2020

 

Important:
How to access eClass in Mainland China

05-02-2020
Use the browser Microsoft Edge or Firefox.
Do NOT use the browser Google Chrome in Mainland China.


 

S.1 Mandatory Boarding Programme 2019 - 2020
26-02-2020
 S.1 Mandatory Boarding Programme 2019 - 2020 1D Dining Etiquette Workshop (14 Jan 2020)
 S.1 Mandatory Boarding Programme 2019 - 2020 1L Dining Etiquette Workshop (15 Jan 2020)
 S.1 Mandatory Boarding Programme 2019 - 2020 1D 1L High Table Dinner (19 Jan 2020)

 

Eva Schloss, Anne Frank's stepsister, visits SSC
18-01-2020
St Stephen’s College and the Hong Kong Holocaust & Tolerance Centre are very honored to host Mrs Eva Schloss MBE, the stepsister of world famous diarist Anne Frank. On Friday January 17, the College chapel was packed with SSC students who came to hear firsthand how such a prominent woman who had been through extreme adversity could rise again and embrace life to the fullest even at her young age of 90. A Holocaust survivor, peace activist, and international speaker, Mrs Schloss shared her remarkable story about how she met Anne Frank. Mrs Schloss also shared about her life in hiding, how she survived the concentration camp, and how her life was rebuilt afterwards. SSC students had the rare opportunity to engage directly with Mrs Schloss and spend the afternoon with her.

 

Graduation Art Show 2020
18-01-2020
Graduation Art Show 2020 was held in Central Square from 14th to 17th January 2020. In the Show, graduates not only showcased their learning outcome, but also communicated their thoughts on art with the public. Exhibits included works on canvas, drawings, sculptures, clay works as well as printmaking.

 

SCAD Hong Kong Fashion Showcase 2020
18-01-2020
Date: 15 January 2020
Venue: SCAD Hong Kong
Participants: F5 Visual Arts students


 

College Orchestra
24-12-2019
Congratulations to our College Orchestra who achieved Gold Award in the Symphony Orchestra Contest of the 2019 Hong Kong Youth Music Interflows.

 

Chinese Orchestra
23-12-2019
Congratulations to our Chinese Orchestra who won Bronze Award in the Chinese Orchestra Contest of the 2019 HK Youth Music Interflows organised by the Music Office, LCSD on 28/11/2019.

 

Topick @ Hong Kong Economic Times
12-12-2019
直資名校聖士提反書院培育科學家
學生憑基因改造藍綠藻奪美國國際賽大獎


A link to the full interview with our students and Principal Ms Yang about our iGem Team and winning the High School Silver Medal in iGEM (International Genetically Engineered Machine) Competition Jamboree 2019.
Congratulations to our future scientists! Special thanks to our teachers, supporters and professors.


 

Update Your Information for Old Boys and Girls
09-12-2019
Hello old boys and girls
Have you recently changed your home address, email or phone number and haven't notified us?
Be sure to update your record so we can keep in contact with you.
Send an email to This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it to note any changes in your personal profile.
Or, click the form below
https://forms.gle/qaNQyoeXeorrwqEm6
to update your personal information.

 

Design Inspire – Hong Kong Creative Force
09-12-2019
Date: 6 December 2019
Venue: HK Convention and Exhibition Centre
Participants: F6 Visual Arts students

 

Grantham Visual Arts Award
03-12-2019
6D Chan Kwan Mo has awarded Grantham Visual Arts Award. The aim of this award is to recognize the abilities and achievements of members of the youth in Visual Arts so as to build a platform for the presentation and exchange of ideas. He was interviewed by TVB in the programme ‘文化新領域’ on 30 November 2019.
 Video

 
MTR Student Travel Scheme Online
Application

02-09-2019
Application Guidelines
MTR Website: www.mtr.com.hk
 

 

  Work Plan on Life-wide Learning Grant 26-02-2020 
  Work Plan on the Use of Strengthening School Administration Management Grant 01-09-2016 
  Exchange and Immersion Programmes 2017-2018 27-10-2017 
Access control and parking of alumni 29-03-2012
Access control of visitors 29-03-2012
School Development Plan 2018-2023 10-09-2018
Annual School Plan 2019-2020 15-10-2019
Annex 1 of the Annual School Plan
Annex 2 of the Annual School Plan
Annex 3 of the Annual School Plan
Annex 4 of the Annual School Plan
Annual School Report 2018-2019 28-11-2019
Annex 1 of the School Report
Annex 2 of the School Report 21-11-2019
Boarders Guide 01-09-2016
College Brochure 14-11-2014
College Prospectus 15-11-2014
Improving Community Links 11-04-2010
Plans for International Baccalaureate Diploma Programme (IB DP) at SSC
A. Overview 06-12-2013
B. FAQ 09-07-2012
School Calendar 2019-2020 22-08-2019
St Stephen College Heritage Trail Docent Service Application Form
聖士提反書院文物徑導賞服務申請表  15-12-2008
Work Plan on Life Planning Education and Career Guidance Service
 21-01-2015
Acceptable Use Policy (2017-2018) 24-08-2017
Student iPad Management Solution for Parents (Registration)  14-10-2015
Application form for enabling iPad app store 20-06-2016
TENDER NOTICE-Audit 2019 14-10-2019
Tender for the supply of travel package to Hungary and Poland 21-10-2019
Tender
Appendix 1
Appendix 2
 

Students' achievements
  • Apr 2019
  • JSMA 聯校音樂大賽2019
  • Secondary School Ensemble
  • (Percussion)
  • Gold Award
  • Mar 2019
  • 第四屆香港敲擊樂大賽
  • 西洋敲擊樂合奏(中學組)
  • 金獎
  • 71st Hong Kong Schools
  • MusicFestival
  • COLLEGE CHOIR
  • Best Secondary School
  • Boys' Choir –
  • Second Division
  • 1st in Secondary School
  • Choir - Foreign Language
  • - Mixed Voice
  • - First Division
  • - Intermediate
  • - Age 16 or under
  • 1st in Secondary School
  • Choir - Chinese - Boys
  • - Second Division
  • - Senior - Age 19 or under
  • 1st in Church Music
  • - Foreign Language
  • - Secondary School Choir
  • - Age 14 or under
  • 2nd in Secondary School
  • Choir - Foreign Language
  • - Girls - First Division
  • - Intermediate
  • - Age 16 or under
  • 2nd in Oratorio
  • - Secondary School Choir
  • - SATB
  • 3rd in Secondary School
  • Choir - Foreign Language
  • - Mixed Voice
  • - First Division
  • - Junior Age 14 or under,
  • treble voice only
  • BRASS QUINTET
  • 2nd in Brass Ensemble
  • - Secondary School
  • - Junior
  • MELODICA QUARTET
  • 2nd in Melodica Ensemble
  • - Secondary School
  • Cheung Tsz Yau (5Y)
  • Ms Barbara Fei
  • Vocal Solo Prize
  • 1st in Vocal Solo
  • - Foreign Language
  • - Soprano
  • - Secondary School
  • - Age 19 or under
  • Cheung Tsz Yau (5Y) &
  • Wu Wai Ching (4L)
  • 1st in Female Voice Duet
  • - Secondary School
  • - Age 19 or under
  • Chen Sihui (2C)
  • 1st in Piano Solo
  • - Tom Lee
  • Music Scholarship
  • Lee Hui Yi (2C)
  • 1st in Vocal Solo
  • - Chinese
  • - Female Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • 3rd in Vocal Solo
  • - Foreign Language
  • - Female Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • Wong Cheuk Hang
  • Joyce (2C)
  • 1st in Vocal Solo
  • - Foreign Language
  • - Female Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • 3rd in Piano Duet
  • - Intermediate
  • Mow Cheuk Ying (2C)
  • 1st in Vocal Solo
  • - Foreign Language
  • - Female Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • 3rd in Female Voice Duet
  • - Age 14 or under
  • Lam Chun Yin Aristo
  • (1H)
  • 1st in Vocal Solo
  • - Chinese
  • - Boys Treble Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • 2nd in Vocal Solo
  • - Foreign Language
  • - Boys Treble Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • Chan Jing Hei
  • Nathaniel (1L)
  • 1st in Vocal Solo
  • - Foreign Language
  • - Boys Treble Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • 1st in Vocal Solo
  • - Chinese
  • - Boys Treble Voice
  • - Secondary School
  • - Age 14 or under
  • Chu Enoch (1L)
  • 1st in Graded Piano Solo
  • - Grade Seven
  • Chung Cheuk Laam
  • (4L)
  • 2nd in Female Voice Duet
  • - Secondary School
  • - Age 19 or under
  • Hui Joyce Heywan (3D)
  • 2nd in Double Bass Solo
  • - Junior
  • Lee Hui Yi (2C) &
  • Wong Cheuk Hang Joyce
  • (2C)
  • 2nd in Female Voice Duet
  • - Age 14 or under
  • Leung Cheuk Chi (2H)
  • 2nd in Clarinet Solo
  • - Secondary School
  • - Junior
  • Cheung Tsz Yau (5Y) &
  • Ng Tin Wing (5Y)
  • 3rd in Art Song
  • - Age 15 or above
  • Ho Hoi Tung (4Y) &
  • Wong Yu Ting (4Y)
  • 3rd in Female Voice Duet
  • - Secondary School
  • - Age 19 or under
  • Ng Man Ching Zoey (3L)
  • & Cheng Hoi Ching
  • Emma (3Y)
  • 3rd in Female Voice Duet
  • - Age 14 or under
  • Lu Tsz Kwan Rachel (1H)
  • 3rd in Vocal Solo
  • - Chinese - Soprano
  • - Age 19 or under
  • Feb 2019
  • 2nd Hong Kong Inter
  • -School Choral Competition
  • COLLEGE CHOIR
  • Gold Award in Senior
  • Category
  • Gold Award in Junior
  • Category
  • GalaMusica – School
  • Chamber Compositions 2019
  • So Ho Ming (5Y)
  • Best Creative Ideas Prize
  • Performers’ Adjudication
  • Award
  • Outstanding Composition
  • Award
  • Tung Shu Ting (4Y)
  • Outstanding Composition
  • Award
  • DEC 2018
  • COLLEGE ORCHESTRA
  • 2018 HK Youth Music
  • Interflows
  • Symphony Orchestra
  • Contest
  • GOLD AWARD
  • 1C Lam Chung Yin
  • 1C Tang Ching Daniel
  • 1C Wong Ying Yan
  • 1D Luk Anson
  • 1D Wong Kay
  • 1H Lee Hoi Ching Curtis
  • 1H Lu Tsz Kwan Rachel
  • 1H Wong Tan Yiu Lucy
  • 1J Chan Yin Hei Daniel
  • 1L Leung Man Lok Merlot
  • 1L Tsang Alyssa
  • 1Y Lau Cheuk Fung
  • 1Y Mok Harvey Ka Chung
  • 2C Chan Justin Hin Yat
  • 2C Shen Yau Leong
  • 2C Chan Yin Yan
  • 2C Chen Sihui
  • 2C Chong Lok Ming Emily
  • 2C Lee Hui Yi
  • 2C Wong Cheuk Hang Joyce
  • 2D Li Tianxi
  • 2D Li Zhenyu
  • 2D Mok Benedict Ka Hong
  • 2H Chan Pak Yin Anson
  • 2H Lau Ching Yu
  • 2H Leung Chun Hei
  • 2H Leung Ting Fui
  • 2H Lui Yue Heng
  • 2H Huang Helene Heling
  • 2H Leung Cheuk Chi
  • 2J Lee Yat Fung
  • 2J Li Wayne Jason
  • 2J Yu Chi Yiu Alden
  • 2J Cheng Wan Ki
  • 2L Fung Lap Yin
  • 2L Lau Owen Caleb
  • 2Y Law Chi Lok
  • 2Y Leung Yat Him
  • 2Y Tsang Tsz Him Kevin
  • 2Y Wong Yat Ming
  • 2Y Lam Yin Tung
  • 2Y Yang Shu Ching Zoe
  • 3C Wong Kai Chit Jack
  • 3D Ko Myles
  • 3H Cheung Marcus Pui Yat
  • 3J Ng Yui Hang
  • 3L Chan Wing Hei Phoebus
  • 3L Chau Yuen
  • 3L Chow Man Huen
  • 3L Leung Tung Yan Angela
  • 3L Lim Chloe Chelsea
  • 3Y Mak Wing Yan Joyce
  • 4H Zhou Flora
  • 4J Lee Hong Kiu
  • 4J Tse Wai Chi
  • 4L Chow Darren Matthew
  • 4L So Hiu Leong
  • 4Y Tung Shu Ting
  • 4Y Ho Sze Yeuk
  • 4Y Luk Wan Ying
  • 5C Wu Qiu Ting
  • 5D Liu Chun Kei
  • 5H Choi Hin Hang
  • 5H Lee Ka Yin
  • 5J Wong Yu Lam
  • 5L To Wing Yiu
  • 5Y Ng Tin Wing
  • 5Y So Ho Ming
  • 5Y Cheung Tsz Yau
  • 5Y Kwok Wing Yan Kelly
  • NOV 2017
  • COLLEGE CHOIR
  • 2018 HK International
  • a Cappella Contest
  • School Vocal Band
  • ‘Prayers’ won
  • CHAMPION
  • BEST PRESENTATION AWARD
  • GOLD DIPLOMA (Final)
  • GOLD DIPLOMA (Heat)
  • School Choir Ensemble
  • ‘The Gents’ won
  • SILVER DIPLOMA (Final)
  • SILVER DIPLOMA (Heat)
  • ‘ACCADECKJEMVAL’ won
  • BRONZE DIPLOMA (Heat)
  • ‘Joy Chord’ won
  • BRONZE DIPLOMA (Heat)
  • COLLEGE STRING CHAMBER
  • 2018 HK Youth Music
  • Interflows
  • String Orchestra Contest
  • SILVER AWARD
  • 1C Lam Chung Yin
  • 1C Wong Ying Yan
  • 1D Luk Anson
  • 1H Lu Tsz Kwan Rachel
  • 1H Wong Tan Yiu Lucy
  • 2C Chan Justin Hin Yat
  • 2C Shen Yau Leong
  • 2C Chen Sihui
  • 2C Lee Hui Yi
  • 2C Wong Cheuk Hang Joyce
  • 2D Li Zhenyu
  • 3C Wong Kai Chit Jack
  • 3H Cheung Marcus Pui Yat
  • 3L Lim Chloe Chelsea
  • 4J Tse Wai Chi
  • 4Y Luk Wan Ying
  • 5J Wong Yu Lam
  • 5L To Wing Yiu
  • 5Y Ng Tin Wing
  • 5Y Kwok Wing Yan Kelly
  • COLLEGE SYMPHONIC BAND
  • 10th Winter Band Festival
  • Senior Division
  • GOLD AWARD
  • 1C Tang Ching Daniel
  • 1D Kwok Hiu Yan
  • 1H Ng Yui Chung Joseph
  • 1H Lu Jing Yiu Eugenie
  • 1H Wong Tan Yiu Lucy
  • 1L Chu Enoch
  • 1L Leung Man Lok Merlot
  • 1L Tsang Alyssa
  • 1Y Lau Cheuk Fung
  • 1Y Zhang Woran
  • 2C Chan Yin Yan
  • 2C Chong Lok Ming Emily
  • 2C Wong Tsz Kwan
  • 2D Ngan Tsz Ying Audrey
  • 2H Lau Ching Yu
  • 2H Leung Chun Hei
  • 2H Leung Ting Fui
  • 2H Leung Toby E-Hei
  • 2H Lui Yue Heng
  • 2H Yeung Andy Chi Chun
  • 2H Yu Daniel Zhengxuan
  • 2H Leung Cheuk Chi
  • 2H Ng Sai Yi
  • 2J Lai Ka Shun Wesley
  • 2J Li Wayne Jason
  • 2J Cheng Wan Ki
  • 2J Ling Shiying
  • 2L Chan Chun Hin
  • 2L Fung Lap Yin
  • 2L To Melvin
  • 2Y Leung Yat Him
  • 2Y Wong Yat Ming
  • 2Y Yeung Lai Him
  • 2Y Lam Yin Tung
  • 2Y Yang Shu Ching Zoe
  • 3H Lau Jerod Dorian
  • 3J Fung Justin Long Hin
  • 3J Ng Yui Hang
  • 3L Chan Wing Hei Phoebus
  • 3L Lee Chun Hei Max
  • 3L Chow Man Huen
  • 3L Leung Tung Yan Angela
  • 3Y Mak Wing Yan Joyce
  • 3Y Wong Lok Yiu Candice
  • 4H Tao Wan Ki
  • 4J Lee Hong Kiu
  • 4L So Hiu Leong
  • 4L Lam Lok Yiu Josie
  • 4Y Tung Shu Ting
  • 4Y Ho Sze Yeuk
  • 5C Wu Qiu Ting
  • 5D Liu Chun Kei
  • 5D Xu Lihuan
  • 5D Leung Sin Ying
  • 5D Wong Carol Kin-ning
  • 5H Choi Hin Hang
  • 5H Lee Ka Yin
  • 5L Kwok Hiu Yi
  • 5Y Ng Tin Wing
  • 5Y So Ho Ming
  • 5Y Cheung Tsz Yau
  • COLLEGE CHINESE ORCHESTRA
  • 2018 HK Youth Music
  • Interflows
  • Chinese Orchestra Contest
  • SILVER AWARD
  • 1C Zeng Hoi Mei
  • 1J Tang Ho Long
  • 2D Yam Lok Yin
  • 3H Chan Cheuk Kiu Janisa
  • 3H Xiong Sujie
  • 3Y Mok Yan Yu
  • 4Y Tung Shu Ting
  • 4Y Zafirov Michael Chi
  • 4Y Luk Wan Ying
  • 5C Chung Cheuk Yeung
  • Sophia
  • 5D Lee Sze Choi
  • 5D Ng Tsz Ying
  • 5D Zeng Shini
  • 5J Wong Chun Wing
  • 5Y Ng Tin Wing
  • 5Y Kwok Wing Yan Kelly
  • COLLEGE CHOIR
  • 8th Winter Choral Festival
  • Mixed Voices Category
  • GOLD AWARD
  • 1Y Ma Jonathan Chung Hei
  • 2C Chen Sihui
  • 2C Leung Tsz Ching
  • 2C Lo Ally Hau Yee
  • 2D Ngan Tsz Ying Audrey
  • 2H Yeung Chun Yin Hector
  • 2H Lam Michelle
  • 2H Leung Cheuk Chi
  • 2J Geng Jiayi
  • 2J Ho Anson Mary
  • 2J Lee Leanne Cheuk Yan
  • 2J Ling Shiying
  • 2J Wu Wen Yin
  • 2L Hsu Ken
  • 2L Tang Tin Heng
  • 2L Lau Yung Fei
  • 2Y Loo Jor Miu
  • 3C Au Yeung Leung Yat
  • Bryan
  • 3C Chad Thomas Edward
  • 3C Heung Man Leung Sherman
  • 3C Lee Hanniel
  • 3C Li Cheung Hei
  • 3C Wong Kai Chit Jack
  • 3C Yung Ho Yin
  • 3D Kwan Yee Kei
  • 3H Poon Po Kwan Samuel
  • 3H Wong Chun Fung
  • 3H Chan Cheuk Kiu Janisa
  • 3H Ma Wing Yan Josephine
  • 3J Chen Yufan
  • 3J Choi Justin Yuet Hei
  • 3J Mak Ho Yeung
  • 3J Ng Yui Hang
  • 3J Shen Ao
  • 3J Chow Chi Lok
  • 3J Shu Yeuk Ching Maris
  • 3L Chan Kwun Yui
  • 3L Chan Wing Hei Phoebus
  • 3L See Nicholas
  • 3L Ng Man Ching Zoey
  • 3Y Au Kai Long
  • 3Y Chan Sze Ching
  • 3Y Cheng Hoi Ching Emma
  • 3Y Choi Charlene
  • 3Y Lau Pui Yi
  • 3Y Mak Wing Yan Joyce
  • 3Y Mok Hoi Ying Rachel
  • 3Y Wang Angela
  • 4C Leung Tsz Lok
  • 4C Chan Alicia Catherine
  • 4C Chou Tsz Kam Jennifer
  • 4C Chow Hoi Tung Hailey
  • 4D Tse Tsz Wong
  • 4D Tang Tsz Yau
  • 4H Fong Kei Long
  • 4H Tao Wan Ki
  • 4H Yim Ka Hay
  • 4H Wong Tsang Jangle
  • 4J Tse Long
  • 4J Yu Ching Yan
  • 4L Chau Wai Toh Matt
  • 4L So Hiu Leong
  • 4L Tjhang Suen Ming Putu
  • Gabriel
  • 4L Yip Ning Hong Lincoln
  • 4L Chan Lok Yee
  • 4L Chung Cheuk Laam
  • 4L Lau Hing Chuk
  • 4L Wu Wai Ching
  • 4Y Tung Shu Ting
  • 4Y Yiu Ching Yuen Whitney
  • 4Y Ho Hoi Tung
  • 4Y Ho Wing Gi
  • 4Y Tse Tsz Kei
  • 4Y Wong Yu Ting
  • 4Y Xia Shannon Siqi
  • 4Y Yi Lin
  • 5Y Harris Athansor Liu
  • 5Y Cheung Tsz Yau
  • 5Y Lam Ching
  • Oct
  • SWIMMING TEAM
  • Inter-school Swimming
  • Competition 2018
  • Division III
  • Overall
  • GIRLS C Team - THIRD
  • GIRLS Overall – THIRD
  • RUNNER-UP
  • Grade C 50m x Medley relay
  • – SECOND
  • Grade B 50m x Medley relay-
  • Third runner-up
  • Individual
  • (3L) Leung Tung Yan Angela
  • 50m Butterfly – Second
  • 50m Back – Champion
  • (1H) Chan Hei Man Rose
  • 50m Breaststroke –
  • Champion
  • 100M Breaststroke –
  • Champion
  • (1D) Kong Charis
  • 50m Back - Third runner-up
  • Relay Grade C 50m x
  • Medley relay – Second
  • Relay Grade B 50m x
  • Medley relay
  • - Third runner-up
  • Inter-school Swimming
  • Competition 2018
  • Division II
  • Overall
  • BOYS C Team- SECOND
  • BOYS B Team- SECOND
  • Boys Overall- SECOND
  • We Will be promoted to D1
  • next year
  • Grade C 50m x Freestyle
  • – First runner-up
  • Grade B 50m x Medley relay
  • – First runner-up
  • Individual
  • (3D) Li Chun Yin Gerald
  • 50m Butterfly –
  • Third runner-up
  • (4Y) Leung Chin Long
  • 50m Butterfly – Champion
  • 200m Individual Medley
  • - Second
  • (4H) Chan Cheung Hei
  • 50m Breaststroke
  • -Third runner-up
  • (4D) Lam Wai Lok
  • 200m Freestyle – Champion
  • 100m Freestyle- Second
  • (1L) Chu Lok Yin
  • 50m Backstroke – Third
  • (2H) Ho Ivan Bellagio Yui
  • 100m Freestyle
  • – Third runner-up
 
 
  Enviromental Program
    -Food Waste Machine

  Library System
  SSC Alumni Association
  SSC Careers Committee
  SSC Solar Power Plant
  SSC Web Mail